لباس و پوشاک, مد و زیبایی, مقالات و نوشته ها

7 نکته اساسی که همه آقایان باید درباره پوشش و لباس های خود بدانند

7 7basic-things-that-all-men-need-to-know-VatanJameh

گاهی آقایان به نوع پوشش و لباس های خود کم توجهی می کنند. بعضی اوقات فقط اینکه بگوییم: ” حالا امروز یه چیزی بپوشیم! یا یه چیزی بخریم!“، زیاد ایده جالبی نیست ، بلکه ما باید بدانیم که چه لباسی بخریم و چه بپوشیم و لوازم جانبی (مثل ساعت، کمربند و …) را چطور باید با بقیه لباس ها ترکیب کنیم. علاوه بر آن هرچه در مورد لباسی که می پوشید احساس راحتی بیشتری داشته باشید ، اعتماد به نفس بیشتری نیز خواهید داشت.

اگر آقایان از توصیه های این مقاله استفاده کنند ، حس بهتری درباره لباس، تیپ و استایل خود پیدا خواهند کرد و در خرید هر لباسی، دقت و اطمینان بیشتری خواهند داشت.

1. اندازه بدن شما

اولین چیزی که باید در مبحث لباس آقایان به آن توجه کنید اندازه بدن (طول و عرض و قد بدن) و نوع استایل بدن (درشت استخوان، ریز استخوان، ورزشکار و …) در ترکیب با عواملی نظیر شغل (کارمند، بازاری، ورزشکار، دانشجو) و سبک زندگی (بیشتر ساکن یا بیشتر متحرک و در مسافرت) شماست.

به عنوان مثال ، اگر کارمند هستید و نیاز به خرید کت و شلوار دارید، قبل از انتخاب آن موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • آستین شما باید بالای مچ دست باشد.
 • طول کت و شلوار باید حدود 20-30 سانتی متر از ناحیه کمر پایین باشد.
 •  کت و شلوار باید متناسب به نظر برسد ، هنگام پوشیدن حجیم نباشد (به قول معروف به تنمان زار نزند!) و از طرف دیگر زیاده از حد هم تنگ و چسبان نباشد، چون هم خودمان اذیت می شویم و هم لباس پاره می شود!

اگر اینترنتی خرید میکنید، حتما اندازه های لباس مربوطه را از سایت پیدا کنید (معمولا اندازه لباس زیر محصول و یا در همان صفحه محصول درج شده است) و یا صفحه راهنمای خرید و سایزبندی محصولات را بخوانید، اگر نبود حتما با آنها تماس گرفته و از ابعاد لباس (طول و عرض با واحد سانتیمتر) اطلاعات لازم را به دست آورید. البته در وطن جامه علاوه بر راهنمایی کامل شما تا هفت روز ضمانت تعویض کالا وجود دارد.

Body-Size-Vatan-Jameh

2. محدودیت های سنی در لباس آقایان

به عنوان یک مرد ، قطعاً سن نقش مهمی در سبک مد و نوع پوشاک شما دارد و این کاملاً منطقی است. به عنوان مثال ، تی شرت ها به طور کلی با شلوار جین مرتبط هستند که صرف نظر از سن و سال برای مردان یک امر طبیعی است. اما ، همانطور که سن و سال شما بیشتر می شود ، مهم است که بدانید چه چیزی بپوشید تا سن خود را بهتر تعریف کنید.

اگر سن شما حدوداً 16 سال است، تقریباً آزاد هستید که هر لباسی را امتحان کنید -متناسب با عُرف جامعه- اما اگر سن شما حدوداً به 40 سال رسیده ، شاید وقت آن است که برای به نمایش گذاشتن بلوغ خودتان، شلوار و بلوز تیره تر بپوشید. شاید هم ترجیح می دهید از رنگ های شادتر استفاده کنید.

3- همیشه مُد را دنبال نکنید

شما نباید کاملا بی خیال مُد شوید ، اما ، بهتر است در بین لباس های خود، اقلامی را هم در نظر بگیرید که خیلی ارتباطی با مُد نداشته باشد. گاهی اوقات مردان به دلیل شور و اشتیاق فراوان برای تهیه لباس مُد روز مورد نظرشان، که در نهایت از مُد می افتد ، فراموش می کنند که ترکیب مناسب برای خودشان و یا سایز درست را تهیه کنند.

اگر خیلی اهل مُد گرایی نیستید یا پیرو عقیده “مد کُند – Slow Fashion” هستید، می توانید لباس های مرسوم و کلاسیک بخرید. همچنین اگر در خرید لباس دیدگاه اقتصادی دارید، بهتر است لباسی خریداری کنید که در آینده نزدیک از مُد نیفتد.

آقایان بهتر است در کنار لباس های مُد روز از لباس های کلاسیک و مرسوم هم خریداری کنند. خرید لباس های مرسوم ، و گاهی کلاسیک ، این فرصت را به شما می دهد تا هر زمان که بخواهید – بر اساس موقعیت – آنها را بپوشید. مثلا شلوار پارچه ای راسته (کلاسیکه اما هرگز از مُد نمی افته) را در نظر بگیرید در مقایسه با شلوار پارچه ای معروف به دَم پا گشاد (که دیگه از مُد افتاده و کسی نمی پوشه).

4. کفش

Shoes-VatanJameh

مساله بعدی در مورد لباس آقایان کفش است. کلید و راز لباس خوب و تیپ خوب، تا حدودی وابسته به کفشی است که می پوشید. کفش های خوب به ظاهر یک مرد ارزش می دهند. کفش مناسب و ارزنده از مهمترین و اثرگذارترین نوع پوشاک است که در ظاهر شما تاثیر زیادی دارد و گاهی مورد غفلت واقع می شود. اگر قبلاً هرگز کفش خیلی خوبی نداشته اید ، زمان آن رسیده است که یک جفت کفش خوب و ارزنده (با توجه به وضع مالی خود) در کمد داشته باشید.

البته این هم مهم است که شما کفش راحت بپوشید. کفش آکسفورد، کالج یا اسپرت، در هر صورت پای شما باید در آن کاملا راحت باشد.

هنگام در نظر گرفتن کفش ، توجه داشته باشید که کفش چرم طبیعی نرم وقابل انعطاف است و پا در آن بسیار کمتر بو می گیرد، در حالی که چرم مصنوعی از این لحاظ محدودیت بیشتری دارد. فراموش نکنیم که خوراک اصلی چرم واکس است، بنابراین اگر کفش چرمی خریدید، هم برای زیبایی و هم برای طول عمر کفش آن را واکس بزنید.

5. رنگ مناسب

رنگ در واقع بیانگر معانی مختلف است. به عنوان یک مرد باید هنگام خرید پارچه و لباس از مفهوم رنگ آن آگاه باشید.

رنگ های تیره کلاسیک تر هستند. اما امروزه رنگ های گرم مانند قرمز ، زرد و نارنجی ممکن است مرسوم تر باشد (البته این به سن و سال و موقعیت مرد نیز بستگی دارد).

این هم ایده خوبی به نظر می آید که رنگ لباس را مناسب با رنگ پوست خود انتخاب کنید، می توانید از نظر دیگران و اطرافیان – مخصوصا خانم ها – کمک بگیرید.

اگر در انتخاب رنگ های گرم و سرد دچار وسواس می شوید، خوب است که لباس هایی با رنگ های خنثی مانند رنگ های طوسی ، خاکستری ، دودی و رنگ های دسته کرم ، بژ و شیری، نقره ای بپوشید تا بتوانید گزینه های بیشتری داشته باشید.

پوشیدن لباسی که بیش از حد کمرنگ است ممکن است اینطور به نظر برسد که شما یا لباس خود را به اندازه کافی نشسته اید یا زیاد از حد آن را شسته اید.

6. لوازم جانبی لازم

men accessory-Vatan Jameh

آقایان بهتر است از برخی لوازم جانبی – اکسسوری – اساسی که لباس آنها را کامل تر می کند ، چشم پوشی نکنند. از جمله این لوازم جانبی می توان به: کمربند ، ساعت مچی ، عینک آفتابی ، کیف جیبی ، کیف دستی و کراوات اشاره کرد.

بسته به شرایط و هدف ، به برخی اقلام جانبی نیاز پیدا می کنید تا شما بتوانید یک لباس را رسمی یا غیر رسمی کنید. (مثلا کفش های چرمی ، کراوات و کمربند تیره برای یک مراسم رسمی تر و در مقابل فقط یک کمربند ساده برای یک دور همی عادی و دوستانه.)

7. بهداشت لباس

مراقبت خوب از لباس بسیار مهم است. نظافت در کنار اینکه کاری خداپسندانه است، بشر پسندانه نیز به حساب می آید و این را در ضرب المثل هایی مثل ” نظافت جزئی از ایمان است” نیز می توان یافت. تمیز بودن چیزهای زیادی در مورد سطح بهداشت و شخصیت شما می گوید.

همانگونه که دیر به دیر شستن لباس ها علاوه بر ایجاد مشکلات اجتماعی ، باعث آسیب به بافت لباس می شود، زیاد از حد شستن و یا اصولی نشستن لباس ها نیز می تواند سبب آسیب به جنس و رنگ آنها شود.

با شستن لباس مطابق با دستورالعمل شستشوی روی برچسب آنها ، و اتو کشیدن در حرارت مناسب طبق دستورالعمل سازنده ، می توانید به خوبی از آنها مراقبت کنید. با این کار لباس ها از نظر رنگ و کیفیت ماندگارترهستند و شما نیاز به خرید لباس های جدید ندارید.

 

2 نظر در “7 نکته اساسی که همه آقایان باید درباره پوشش و لباس های خود بدانند

 1. GROTBERG8119 گفت:

  Thank you!!1

  1. مدیر فروشگاه گفت:

   Glad you liked our article, visit our site again

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *